Wagi osobowe i ich zastosowanie w medycynie

Ustalenie dokładnej wagi pacjenta ma bardzo duże znaczenie nie tylko w procesie leczenia różnych chorób, ale również w profilaktyce zdrowotnej. Lekarz do postawienia diagnozy lub opracowania planu działania potrzebuje zawsze bardzo dokładnych danych. W związku z tym również urządzenia służące do ważenia pacjentów muszą zapewniać możliwie precyzyjny pomiar. Jednocześnie powinny być odporne na różnego rodzaju zakłócenia i działać dość szybko, ponieważ nie wszyscy pacjenci są w stanie stać samodzielnie w bezruchu przez dłuższą chwilę. Tego rodzaju wymagania spełniają specjalne medyczne wagi osobowe. Zobaczmy, czym się wyróżniają oraz w jakich okolicznościach ich stosowanie jest niezbędne.

Znaczenie precyzyjnego ustalenia wagi pacjenta

Kontrola prawidłowej wagi jest ważna w przypadku wszystkich pacjentów. Szczególne znaczenie ma jednak u dzieci i młodzieży, pozwalając na kontrolę  właściwego rozwoju. Na podstawie badania wagi i wzrostu ze specjalnych siatek centylowych można odczytać czy dziecko mieści się w normie przewidzianej dla swego wieku.

Ważenie pacjentów jest również istotne przy profilaktyce różnych chorób, a przede wszystkim przy walce z otyłością. Dzięki dokładnemu ważeniu widać, czy pacjent czyni postępy i czy działania lekarza i dietetyka przynoszą oczekiwany skutek. Ważenie ma również duże znaczenie w przypadku osób niedożywionych lub zmagających się z anoreksją.

Ustalenie wagi pacjenta jest konieczne także na potrzeby właściwego dawkowania leków. Wiele preparatów jest podawanych w ilościach odpowiadających określonej masie ciała. W przypadku leków, przy których precyzja ma decydujące znaczenie dla powodzenia terapii, lekarz nie może polegać na niedokładnych wskazaniach wag domowych i często przecież zawodnej pamięci pacjenta.

Wagi medyczne bardzo często są wyposażone w wiele rozwiązań ułatwiających pomiar masy ciała pacjentów. Stosuje się w nich specjalne systemy, które umożliwiają szybkie ważenie mimo drgań powodowanych przez poruszanie się pacjenta. Bardzo często szalki takich wag są pokrywane specjalną powłoką zwiększającą przyczepność, która przeciwdziała poślizgnięciu się pacjenta. Dostępne są także modele, które pozwalają na jednoczesny pomiar wzrostu ważonej osoby. Niektóre modele mogą być wyposażane w moduły pozwalające np. na podawanie wartości BMI ważonej osoby.

W przypadku wag medycznych niezwykle ważna jest również legalizacja. Urządzenia przeznaczone do używania w gabinetach lekarskich powinny mieć dokumenty legalizacyjne oraz wymaganą klasę dokładności pomiaru.