W jaki sposób działają wagi samochodowe?

Wagi samochodowe to urządzenia, które pozwalają na sprawdzenie masy pojazdu. Są najczęściej używane do kontroli czy samochód nie został przeładowany i czy nie przekracza norm podanych w przepisach. Używa się ich również tam, gdzie trzeba sprawdzić masę przewożonego przez auto ciężarowe ładunku. Zazwyczaj ta metoda jest wykorzystywana przy różnego rodzaju materiałach sypkich, produktach rolnych, a także surowcach wtórnych. Wagi samochodowe pozwalają na szybkie i precyzyjne określenie masy pojazdu, który na nie wjeżdża. Sprawdźmy, w jaki sposób działają tego typu urządzenia.

Budowa wagi samochodowej

Wagi samochodowe są przystosowane do sprawdzania masy pojazdu, który na nie wjedzie. Mogą być wykonywane w wersjach o konstrukcji stalowej, betonowej lub betonowo-stalowej. Są one montowane w miejscach, gdzie będą użytkowane. Dostępne są także wersje przenośne, najczęściej używane do sprawdzania masy pojazdów w terenie.

Waga samochodowa składa się z wytrzymałej platformy, na którą wjeżdża auto. Masa jest rejestrowana dzięki specjalnym czujnikom tensometrycznym. Wielkość sił działających na czujniki jest zamieniana na sygnał elektryczny o odpowiedniej charakterystyce i przesyłana do specjalnego miernika wagowego. Zamienia on uzyskane dane na wartości cyfrowe i przekazuje do komputerowego sterownika wagi. Za pomocą wyświetlacza lub podłączonego komputera można odczytać, jaka jest masa ważonego pojazdu.

Najczęściej wagi samochodowe są wyposażane w osprzęt dodatkowy w postaci zewnętrznych wyświetlaczy, drukarek czy kamer rejestrujących przebieg całej operacji. Nierzadko montowane są również specjalne sygnalizatory ułatwiające kierowcy zorientowanie się, że pomiar został dokonany.

Dla prawidłowego działania wagi samochodowej znaczenie ma nie tylko samo urządzenie, ale także przygotowanie stanowiska, na którym będzie ono zainstalowane. Liczy się bardzo dobre utwardzenie i wypoziomowanie podłoża. Ważne, by nie ulegało ono odkształceniom, ponieważ może to wpływać na dokładność pomiaru. Istotny jest też wybór odpowiedniej lokalizacji, ze względu na zapewnienie łatwego wjazdu i zjazdu z wagi. Niekorzystny wpływ na funkcjonowanie urządzenia mogą mieć również znajdujące się w pobliżu urządzenia wytwarzające silne drgania lub pole elektromagnetyczne.