Jakich wag używa się na poczcie?

Działalność poczty jest nieodzownie związana z korzystaniem z różnego rodzaju wag. Wynika to z tego, że taryfy pocztowe są powiązane z wagą przesyłek. Opłata jest naliczana nie tylko od wymiarów nadawanego listu, ale także od jego wagi. Podobnie rzecz ma się w przypadku wysyłania za pośrednictwem poczty paczek. Również przy nich koszt dostarczenia jest wyliczany na podstawie gabarytów oraz wagi.

W związku z takim systemem opłacania usług pocztowych niezbędnym wyposażeniem każdej placówki jest specjalna waga pocztowa. Zwykle na poczcie wykorzystuje się kilka wag listowych i przynajmniej jedną wagę do ważenia paczek. Zobaczmy, czym się one charakteryzują.

Wagi do ważenia listów

Wagi do listów są stosowane do dokładnego ważenia przesyłek o mniejszej masie. Charakteryzują się dużą dokładnością pomiaru, a jednocześnie niezbyt rozbudowaną szalką. Taka konstrukcja ma służyć temu, żeby umożliwić swobodną obsługę w okienku pocztowym, a jednocześnie nie zabierać zbyt wiele miejsca.

Wagi pocztowe mogą być stosowane również poza urzędami pocztowymi. Sprawdzą się np. przy przygotowywaniu przesyłek w różnego rodzaju firmach czy agencjach reklamowych. Ze względu na swoją uniwersalność mogą być używane również tam, gdzie wymagana jest duża dokładność, a ważone przedmioty nie mają zbyt dużych gabarytów.

Wagi do ważenia przesyłek

Wagi do przesyłek wykorzystuje się przy naliczaniu opłat za wysyłkę paczek. Muszą one być w stanie zważyć pojedyncze paczki o masie od 1 do 30 kg. W przypadku wag do paczek nie jest wymagana tak duża dokładność, jak przy ważeniu listów. Jednak wagi do przesyłek muszą być wyposażone w większe szalki, ponieważ maksymalne rozmiary paczek przesyłanych pocztą są dość spore. W przypadku zwykłych paczek wymiary mogą sięgać nawet 150 cm.

Wagi do przesyłek mogą być używane również do innych zastosowań. Ze względu na swoje parametry sprawdzą się m.in. w firmach wysyłkowych czy sklepach internetowych.

W przypadku wag pocztowych trzeba pamiętać o obowiązku ich legalizacji oraz właściwego serwisowania.